Dodaj ofertę
-
-
-

Oferty:Porady

Czego wymagać od swojego agenta nieruchomości?

Jako klienci nie zawsze posiadamy wiedzę, czym zajmuje się agencja nieruchomości i reprezentujący ją pośrednik. Często mylnie uważamy, że usługa pośrednictwa, to nic innego jak skojarzenie dwóch stron transakcji. W ten sposób dyskredytujemy działalność biur nieruchomości, dziwiąc się za co pobierają tak wysokie prowizje. Czym zajmuje się agent nieruchomości? Czego wymagać od swojego pośrednika?

 


Staranne działanie

Umowa pośrednictwa zdefiniowana w art. 180 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21.08.1997 r., jest umową starannego działania. Nie ma tu słowa o umowie rezultatu. Pośrednik, aby otrzymać zapłatę wynagrodzenia od klienta, musi wykonać szereg czynności. Lista tych czynności nie ma końca, bo każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia. Możemy jednak określić, jakiego rodzaju są to czynności. Omówimy je w punkcie niżej.

Co daje maksimum zadowolenia i bezpieczeństwa?

Pisząc o czynnościach prowadzonych przez pośrednika w obrocie nieruchomościami, mamy na myśli te, które dają klientowi: po pierwsze, maksimum zadowolenia z przeprowadzonej transakcji, po drugie, bezpieczeństwo przy podejmowaniu życiowej decyzji. Jakie czynności musi wykonać pośrednik nieruchomości?

1. Sprawdzić stan prawny nabywanej nieruchomości.
2. Sprawdzić, czy mieszkanie jest zadłużone.
3. Poprowadzić w odpowiedni sposób marketing nieruchomości i zastosować technikę sprzedaży:

4. Uczestniczyć w zawarciu umowy przenoszącej własność (przyrzeczonej).
5. Asystować przy wydaniu nieruchomości i przygotować protokół zdawczo-odbiorczy.
6. Służyć pomocą w sprawnym przekazaniu zapłaty sprzedającemu.

Pamiętajcie więc, że pośrednik może otrzymać swoją zapłatę dopiero po przeprowadzeniu powyższych czynności. Nie wystarczy skojarzyć strony, trzeba jeszcze przeprowadzić starannie czynności, o których wspomnieliśmy wyżej. Niestety niekompetencja wielu pośredników powoduje, że klienci odwracają się od biur nieruchomości i próbują dokonywać transakcji na własną rękę.

Zanim podejmiecie współpracę z biurem nieruchomości, dokładnie zapytajcie o zakres prowadzonych działań mających służyć sprzedaży Twojego mieszkania/domu. Powyższe czynności to minimum tego, co powinieneś otrzymać.

 

Zdjęcie: http://kaboompics.com/