-
-
-

Oferty:Porady /

Mieszkanie na sprzedaż. Remontować czy nie?

W ostatnim latach na popularności zyskuje home staging polegający na przygotowaniu mieszkania pod sprzedaż. Wiąże się on jednak zazwyczaj z przemeblowaniem mieszkania, pomalowaniem ścian i dokupieniem przedmiotów, które upiększą mieszkanie. Tyle wystarczy w mieszkaniu w dobrym stanie. W gorszych nieruchomościach w celu osiągnięcia zadowalającego efektu trzeba wyremontować pomieszczenia. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy remont przed sprzedażą się opłaca?

 

 

Wyremontowane czy nie?

 

Klienci niejednokrotnie podkreślają, że nie liczy się dla nich stan nieruchomości, ponieważ i tak będą chcieli wyremontować pomieszkania wedle własnych upodobań. Zdarza się jednak, że rezygnują z lokali, które są w bardzo złym stanie. Trzeba więc wziąć pod uwagę, że wygląd mieszkania ma bardzo duże znaczenie. Są też klienci, którzy chętnie kupią mieszkanie do gruntownego remontu, jednak za odpowiednio niższą cenę.

 

Ile to kosztuje?

 

Generalny remont 50 metrowego mieszkania kosztuje około 50 tysięcy złotych. I nie chodzi tu tylko o odmalowanie ścian czy wymianę paneli na podłodze. Myśląc o generalnym remoncie, mówimy o wymianie instalacji elektrycznej, nowych płytkach w łazience itp. Wyremontowane mieszkanie zyskuje na wartości. Za to nikt nie zwróci nam kosztów związanych z włożoną pracą. Trzeba mieć to na uwadze. Tym bardziej, jeśli zależy nam na szybkiej sprzedaży nieruchomości. Często większe znaczenie niż sam wygląd, ma rozkład pomieszczeń i ich potencjał. Wielu klientów może jednak nie mieć zmysłu przestrzennego i widzą mieszkanie takim, jakie jest w stanie obecnym. Oczyma wyobraźni nie widzą, jak mogłoby wyglądać. Dlatego czasem wystarczy zwyczajnie posprzątać i odświeżyć pomieszczenia. Oszczędzamy dzięki temu pieniądze i zyskujemy w oczach klienta.

 

Co warto remontować?

 

Tanie mieszkania z rynku wtórnego warto sprzedać bez ponoszenia zbyt dużych nakładów pieniężnych. Wystarczy odświeżyć pomieszczenia, pomalować ściany i wymienić podłogę. Warto mieć na uwadze, że poniesione koszta mogą się nie zwrócić. Inaczej wygląda sprawa z nieruchomościami droższymi. Klienci apartamentowców przykładają większą uwagę do wyposażenia i standardu nieruchomości. Dobrze jednak, aby pomieszczenia zachowały uniwersalny charakter. Mieszkanie ma być zaaranżowane i wykończone w taki sposób, żeby podobało się większości potencjalnych klientów.

 

Jak wygląda sprawa z remontem mieszkania pod wynajem? Mieszkania w budynkach z wielkiej płyty czy położonych w gorszych lokalizacjach także nie wymagają wielkich nakładów finansowych na remont. Ich najemcy bardzo często są mniej wymagający – są to np. często studenci, albo osoby pracujące w dużym mieście. Mieszkanie do wynajmu wystarczy odpowiednio umeblować i wyposażyć w niezbędny sprzęt oraz dostęp do internetu. Inaczej ma się sprawa z nowym budownictwem w dobrej lokalizacji. Tutaj stawia się na jakość, więc warto pomyśleć o odpowiednim zaprojektowaniu wnętrz przez architekta i idealnie wykończyć.