-
-
-

Oferty:Porady /

Jak kupić nieruchomość w atrakcyjnej cenie? Licytacje i aukcje

Uważasz, że nie stać Cię na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, ani rynku wtórnego? Nic straconego. Ciekawą alternatywą dla nieruchomości oferowanych na „wolnym rynku” są lokale z licytacji prowadzonych przez komornika lub prywatnych aukcji.

 

 

Licytacje komornicze

 

Prawo działa na korzyść nowego nabywcy. W 2013 roku weszła nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, wedle której prawomocne przysądzenie własności jest jednocześnie tytułem do eksmisji z lokalu. Nabywca nie jest więc zobowiązany prowadzić przed sądem kosztownego i długotrwałego postępowania eksmisyjnego. Znowelizowano również inny ważny przepis dotyczący umów najmu i dzierżawy, gdy obciążają one sprzedawaną na licytacji nieruchomość. Fikcyjne umowy nabywano razem z nieruchomością. Praktyki związane z oszustwami zostały ukrócone. Dlatego coraz częściej znajdują się chętni na zakup mieszkania z licytacji komorniczej.

 

Niebagatelny wpływ na decyzję o zakupie nieruchomości na licytacji komorniczej ma cena wyjściowa. Pierwszy termin licytacji – cena wywoławcza to 75% wartości nieruchomości. Drugi termin – 66%. Wartość nieruchomości zawsze określa rzeczoznawca majątkowy, ale trzeba pamiętać, że jest to wartość przyjmowana dla celów postępowania egzekucyjnego. Stąd jest niższa. Przystępując do licytacji, trzeba złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania. Wadium składa się w gotówce, książeczce oszczędnościowej banku lub na koncie komornika.

 

Nad prawidłowym przebiegiem licytacji czuwa sędzia. Jego zadaniem jest kontrola zgodności z prawem licytacji. Trzeba też pamiętać, że zakup nieruchomości z licytacji komorniczej wymaga sprawdzenia całego stanu prawnego nieruchomości i jest dużo bardziej skomplikowane niż księga wieczysta.

 

Prywatne aukcje

 

Organizowanie prywatnych aukcji przywędrowało do nas z krajów anglosaskich. W ostatnim czasie tego rodzaju sprzedaż nieruchomości zyskuje na popularności. „Prywatna” wcale nie oznacza, że właściciel może narzucić własne zasady i zawyżyć cenę nieruchomości. Aukcje prywatne odbywają się pod nadzorem kancelarii prawnej lub komornika. Zanim przystąpisz do takiej aukcji zapoznaj się dokładnie z jej regulaminem.

 

Na prywatnych aukcjach wystawia się mieszkania lub lokale użytkowe, które nabyto od dłużników i organizują je najczęściej banki, spółdzielnie mieszkaniowe, deweloperzy czy fundusze inwestycyjne. Przystępując do aukcji prywatnej uczestnik nie musi wpłacać wadium. Zakup takiego mieszkania także jest korzystny cenowo. Ceny wyjściowe oferowanych lokali to 60-70% wartości nieruchomości.

 


Zdjęcie: Flickr.com