-
-
-

Oferty:Porady /

Jak wynająć mieszkanie studentowi. O czym nie wolno zapomnieć?

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Czas odpoczynku i beztroski dla studentów. Część z nich wykorzysta ten czas na zabawę, część na pracę, inni zaczną szukać mieszkania do wynajęcia, by mieli się gdzie podziać po rozpoczęciu roku akademickiego. W tym okresie studenci mają największy wybór mieszkań do wynajmu, poza tym liczą na dobrą cenę.

 

 

Czas studentów

 

Znaczna większość studentów odkłada decyzję najmu mieszkania na wrzesień lub październik. Oszczędzają dzięki temu na opłatach za miesiące wakacyjne, zdając sobie sprawę, że im później, tym bardziej ograniczona oferta i wyższe ceny najmu. Musisz o tym wiedzieć, chcąc wynająć mieszkanie studentom wcześniej określ dokładną cenę wynajmu i warunki najmu.

 

Cena wynajmu i warunki zapisane w umowie musisz ustalić na samym początku. Wysokość czynszu i dodatkowych opłat oraz termin zapłaty. Najemca może płacić czynsz bezpośrednio na Twoje konto, lub konta spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej.

 

Nie zapomnij o podpunkcie, że najemca zobowiązuje się należytego korzystania z nieruchomości oraz dbania o jego stan techniczny. Pamiętaj jednak, że z reguły to właściciel dokonuje drobnych napraw, a kosztami może obarczyć tylko wtedy, jeżeli usterki powstały z winy użytkownika. Nie zapomnij zapisać tego w umowie.

 

Prawidłowa umowa powinna zawierać:

 

Protokół zdawczo-odbiorczy jest ważny!

 

Nie możesz zapomnieć o protokole zdawczo-odbiorczym. Będzie on stanowił podstawę do rozliczeń między Tobą a studentem po zakończeniu umowy najmu. W protokole uwzględnij metraż mieszkania oraz stan liczników (woda, gaz, elektryka). Na protokole spisuje się stan techniczny lokalu oraz stopień zużycia instalacji, mebli i urządzeń. Protokół jest częścią umowy najmu. Podczas spisywania protokołu warto zrobić fotki, które będą dodatkowym dokumentem.

 

 

Jaką umowę podpisać ze studentem?

 

Czy student, jako osoba nie pracująca może podpisywać umowy? Nie jest to żadną formalną przeszkodą. Jest osobą pełnoletnią, więc w swoim imieniu podpisuje umowę. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie posiada dochodów, co może stanowić problem podczas sądowego wyegzekwowania od niego zaległego czynszu.

 

Wynajmując mieszkanie studentom, umowa jaką podpiszesz może przyjąć różne konstrukcje – najpopularniejsze to:

  1. podpisanie umowy z jednym studentem na cały czynsz – student wynajmuje całe mieszkanie i na podstawie klauzuli zapisanej w umowie, może podnająć mieszkanie innym osobom. Korzyść: stały czynsz niezależnie od ilości osób, jakie w danej chwili mieszkają.

  2. Podpisanie umowy z każdym ze studentów osobno na wynajem poszczególnych pokoi ze współużytkowaniem kuchni, łazienki oraz pomieszczeń wspólnych. Z każdym ze studentów umawiasz się na oddzielny czynsz. W tym wypadku trzeba dobrze uregulować w umowie sposób ponoszenia i rozliczania opłat za media. Minus: brak pewności, co do kompletu najmujących lokal, a przy okazji pełnego i stałego dochodu.