-
-
-

Oferty:Porady /

Najtrudniejszy pierwszy krok... jak przygotować się do kupna nieruchomości?

Istnieją dwa powody, dla których kupujemy własne mieszkanie. Po pierwsze, marzymy o własnym, przytulnym „M”, bo jest to miejsce, w którym spędzimy niemal całe życie. Po drugie jest to swego rodzaju lokata kapitału. Niezależnie od powodu zakupu nieruchomości, pamiętajmy, żeby każdą decyzję dokładnie przemyśleć.

 

 

1. Nie spiesz się!

 

Kupno mieszkania lub domu wymaga poświęcenia czasu i wysiłku. Z obserwacji notariuszy, pośredników i prawników wynika, że decyzję o zakupie nieruchomości podejmuje się niefrasobliwie. Przykre niespodzianki czyhają tuż za rogiem. A przecież nie chcemy spłacać cudzych zaległości podatkowych, ani też mieszkać z niechcianym lokatorem. Dlatego nie warto spieszyć się z podejmowaniem decyzji.

 

2. Określ swoje mieszkaniowe preferencje

 

Zastanów się, jakie mieszkanie potrzebujesz, ile dokładnie ma mieć pokoi. Przy tym nie zapominaj patrzeć perspektywicznie. Mieszkanie bardzo często wybieramy na całe życie. Musisz wziąć pod uwagę to, czy za jakiś czas nie powiększy Ci się rodzina. A może kupujesz mieszkanie po to, aby było wynajmowane? Dokładnie określ swoje preferencje.

 

3. Lokalizacja jest ważna

 

Warto wcześniej przemyśleć także preferencje względem lokalizacji, w jakiej chcesz mieszkać. Zastanów się, czy interesuje Cię dana dzielnica, czy chcesz mieszkać blisko rodziny i znajomych. Może lubisz miejski zgiełk i chcesz mieszkać w centrum miasta, a może wręcz przeciwnie wolisz cieszę i spokój, więc wybierzesz obrzeża miasta czy nawet jedną z miejscowości ościennych. Zwróć uwagę na dostęp do komunikacji miejskiej, aby Twoja rodzina nie miała problemów z dostaniem się w takie miejska, jak praca czy szkoła. Może zależeć Ci również na odpowiedniej infrastrukturze: parkingi, miejsca spacerowe, centra handlowe, sklepy, bank, poczta, miejsca edukacji i zabaw dla dzieci itd.

 

4. Ile masz pieniędzy?

 

Jedną z najważniejszych kwestii są środki finansowe jakimi dysponujesz. Jeśli kupujesz mieszkanie za gotówkę – nie ma problemu. Jeśli musisz zaciągnąć kredyt, zanim zaczniesz szukać mieszkania dowiedz się, jakie są warunki uzyskania przez Ciebie kredytu. Znając kwotę kredytu, jaką otrzymasz, będziesz wiedzieć w jakim przedziale cenowym nieruchomości szukać.

 

Zaplanuj realnie budżet i nie zapominaj o opłatach dodatkowych:

 

5. Zwróć uwagę na budynek

 

Od możliwości finansowych będą zależały Twoje preferencje względem budynku i zabudowy. Ustal wcześniej, czy interesuje Cię nowy budynek, kilkunastoletni czy starsza kamienica. Dowiedz się, kiedy budynek był ocieplany, czy posiada piwnicę i czy niedaleko są garaże.

 

5. Które piętro Cię interesuje?

 

Od piętra, na którym będziesz mieszkać często zależy cena nieruchomości. Wyraźnie widać, że mieszkania z parteru i ostatniego piętra są znacznie tańsze. Środkowe mieszkania cieszą się największą popularnością.

 

6. Zbadaj stan zadłużenia mieszkania

 

Musisz uważać, aby nie nabyć mieszkania z rynku wtórnego, które jest zadłużone. Oczywiście nic się nie stanie jeśli jesteś tego świadom. Dowiedz się jednak wcześniej jaki jest stan zadłużenia, żeby uniknąć niedomówień i nie popaść w pułapkę.

 

Przedstawiona powyżej lista nie wyczerpuje całego tematu. Co jeszcze byście dodali do tej listy, żeby dobrze przygotować się do kupna nieruchomości?