-
-
-

Oferty:Porady /

Kredyt mieszkaniowy - jaki wybrać?

Kredyt mieszkaniowy - jaki wybrać?

Kupno mieszkania to dla wielu z nas największa inwestycja w całym życiu. Rzadko jednak dysponujemy tak dużą kwotą w gotówce – wówczas z pomocą przychodzi nam kredyt mieszkaniowy. Czym powinniśmy się kierować przy jego wyborze?

 

Na samym początku dokładnie zapoznajmy się z ofertami poszczególnych banków – pomogą nam w tym różnego rodzaju zestawienia i rankingi, które znaleźć możemy w Sieci. Jeżeli chcemy sprawdzić swoją zdolność kredytową, posłużyć możemy się specjalnymi internetowymi kalkulatorami, dzięki którym dowiemy się również jakiej wysokości raty będziemy musieli spłacać i przez jaki okres czasu.

 

Po dokonaniu wstępnego reasearch’u, dobrym pomysłem jest udanie się do kilku placówek wybranych przez nas banków. Tam spodziewać możemy się pytań o nasz wiek, miejsce pracy, rodzaj zatrudnienia, lecz również o zobowiązania kredytowe i nasze dochody. Podczas rozmowy nie zapomnijmy poprosić o specjalny formularz zawierający informacje odnośnie warunków umowy oraz wszystkich opłat związanych z kredytem.

 

Zastanówmy się również jakim wkładem własnym dysponujemy – im wyższą kwotę jesteśmy w stanie zaoferować bankowi, tym korzystniejsze oprocentowanie może on nam zaoferować. W przeciwnym wypadku musimy liczyć się z dodatkowym ubezpieczeniem czy podwyższoną marżą kredytu.

 

Wpływ na ogólne koszty oraz wysokość rat kredytu ma także okres spłaty. Gdy rozłożymy ją na dłuższy okres czasy, nasze raty będą niższe, lecz łącznie uiszczone odsetki – wyższe. Zmniejszając ilość rat obniżamy równocześnie całkowity koszt kredytu. Starajmy się dopasować je do naszego budżetu tak, abyśmy byli w stanie bez żadnych przeszkód uiszczać ją każdego miesiąca.