-
-
-

Oferty:Porady /

Jak wycenić mieszkanie?

Wycena mieszkania przydaje się w wielu sytuacjach: przed jego sprzedażą, w momencie odziedziczenia spadku, czy konieczności opłacenia stosownego podatku. Dobrze wiedzieć, w jaki sposób najskuteczniej się za to zabrać, by nie stracić. Przedstawiamy kilka pomysłów.

 

Nie bój się ogłoszeń

Ogłoszenia publikowane na popularnych portalach branżowych lub ogólnych, mogą dać ci solidną dawkę wiedzy na temat przypuszczalnej wartości twojej nieruchomości. W końcu możesz znaleźć mieszkanie o podobnej wielkości, w przystającym stanie, położone w okolicy, co również wpływa na cenę. Setki ogłoszeń dadzą ci także podgląd na konkurencję. Będziesz wiedział jaka cena jest atrakcyjna dla klientów. Czasami obniżenie ceny o nawet niewielki procent, poskutkuje szybką sprzedażą. Weź pod uwagę także możliwe zawyżenie cen przez sprzedających.

 

Przybliżona wycena poprzez Internet

Pobieżną informację na temat wartości mieszkania jest w stanie dać ci także darmowa ankieta internetowa. Taką opcję oferuje bardzo wiele portali, wystarczy poszukać.

 

Rzeczoznawca majatkowy

Jeżeli potrzebujesz rzetelnej wyceny mieszkania, stworzonej przez profesjonalistę, czyli tak zwany operat szacunkowy, musisz zwrócić się do rzeczoznawcy. Przygotowuje on dokumenty akceptowane przez bank, czy organy podatkowe. Jest to płatna usługa.

 

Zaufanie agentowi nieruchomości

Jeżeli sprzedajesz mieszkanie poprzez pośrednika, w cenie usługi otrzymasz również wycenę mieszkania. Agent znając lokalną specyfikę, w przybliżeniu określi wartość mieszkania i sumę, jaką można za nie otrzymać.

 

Zapytaj znajomych

Warto podpytać także znajomych, rodzinę, a nawet sąsiadów. Wiele osób sprzedało niedawno nieruchomość albo znają kogoś, komu się to udało. Dzięki temu dowiesz się konkretnej kwoty, jaką ktoś inny uzyskał. Na pewno będzie to dobry punkt odniesienia.

 

Spółdzielnia

Mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych mogą dowiedzieć się co nieco na temat transakcji zawartych na jej terenie. Te informacje są dostępne także agentom nieruchomości. Nie wszystkie spółdzielnie oferują takie dane. Dotyczą one tylko mieszkań, które są przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

 

Komornik

Chociaż komornik to osoba, z którą chce się mieć raczej jak najmniej wspólnego, czasami jednak warto sprawdzić dane publikowane na temat licytacji komorniczych. Są one udostępniane na stronie licytacje.komornik.pl. Nie jest to baza zbyt obszerna i rzadko zawiera dokumentację fotograficzną, ale wyceny są tam prowadzone przez profesjonalistów, więc jest to kolejne źródło sprawdzonych informacji.

 

Każda z podanych metod da ci pewien obraz wartości twojego mieszkania. Nawet szacunkowe dane są bardzo ważne, chociażby przy inwestycyjnych planach dotyczących zamiany mieszkania. Z pewnością najlepszym rozwiązaniem jest w tym wypadku skontaktowanie się z profesjonalistą. Dzięki jego usługom, twoje mieszkanie sprzeda się szybciej i za bardziej atrakcyjną kwotę. To również istotne w przypadku, kiedy konieczna jest specjalistyczna wycena.